Сайт «Медіаграмотність»
http://osvita.mediasapiens.kiev.ua
У демократичних державах медіаграмотність є пріоритетним засобом протистояння деструктивному та маніпулятивному впливу медіа на суспільство. «Телекритика», що працює на цій царині десять років, у 2010 році започаткувала проект, повністю присвячений боротьбі за кращу якість медіа через підвищення обізнаності аудиторії.
Сайт з’явився завдяки проектові «У-Медіа» «Моніторинг дотримання журналістських стандартів та підвищення медіаграмотності широкого кола українських громадян», який реалізовує громадська організація «Телекритика» спільно з Інститутом масової інформації. Завданнями проекту є допомогти споживачеві медійного контенту краще зрозуміти суть медіа, орієнтуватись в інформаційному просторі, навчитись критично ставитись до медійного контенту, відрізняти якісну та правдиву інформацію, виявляти маніпулятивні спроби впливати на громадську думку та не піддаватись їм, довідатись про свої інформаційні права та можливості їх використання.
Головні тематичні напрямки сайту «Медіаграмотність» - медіаосвіта, медіапсихологія, медіаетика, медіаправо та маніпуляції в медіа. Перспективним напрямком, який ми плануємо розвивати, є ознайомлення аудиторії з потенціалом, перевагами та небезпеками нових медіа. Ми прагнемо сформувати суспільну культуру вивчення та оцінювання діяльності засобів масової інформації, вміння захищати свої права та свободи в медіапросторі, підвищити рівень відповідальності й допомогти реалізувати потенціал як споживачів, так і виробників медійного продукту.
На сайті регулярно публікуються моніторингові публікації, створені в рамках дослідження дотримання професійних стандартів у телевізійних новинах, підсумкових інформаційно-аналітичних тижневиках та політичних ток-шоу українських телеканалів. Критерії моніторингу новин, розроблені медіаекспертом Ігорем Кулясом, є прозорими та визнаними ринком. Навіть представники влади, яка є головним об’єктом нашої критики, визнають результати моніторингу ТК справедливими та достовірними. У фокусі нашої уваги – явища цензури у ЗМІ, політичного тиску на журналістів та замовних матеріалів: шляхи подолання цих проблем ми шукатимемо разом із нашими читачами.
Ми створили середовище для експертної дискусії щодо насущних проблем етики, психології, філософії та екології медіа, стимулювати пошук спільних рішень і відповідей, діалог між науковцями та практиками індустрії ЗМІ. Професійні медійники на сторінках «Медіаграмотності» висловлюють свої погляди на те, чого бракує українським медіа, якими вони повинні й не повинні бути, що слід знати і що робити споживачеві інформації, щоб не бути впійманим на гачок маніпуляцій. А представників інших галузей ми запрошуємо для роз’яснення журналістам найбільш проблемних моментів у висвітленні суспільно важливих тем.
Запрошуємо всіх, кому небайдужі проблеми якості українських ЗМІ та свідомого медіаспоживання, до співпраці та дискусії.
Рекомендувати